Razem
Przeciw
Marnowaniu

Czy wiesz, że w Polsce w ciągu roku marnuje się blisko 5 milionów (4 840 946) ton żywności*? Najwięcej, bo aż 60% (czyli prawie 3 miliony ton) wyrzucanego jedzenia pochodzi z gospodarstw domowych.

Z czego to wynika? Aż w 65,2% przypadków żywność
wyrzucana jest z powodu jej zepsucia.

Dobra wiadomość jest taka, że
wszyscy możemy to zmienić.

razem przeciw marnowaniu

Jak nie marnować jedzenia?

Tuż przed wyjściem do sklepu sprawdź, czego tak naprawdę potrzebujesz do przygotowania posiłków na kolejne dni. Bardzo przydatne okazuje się spisywanie potrzeb zakupowych na bieżąco i korzystanie z tak sporządzonej listy.

Mądrze planuj posiłki i zakupy Mądrze planuj
posiłki i zakupy

Kilka podstawowych i prostych informacji, które pozwolą dłużej zachować świeżość warzyw i owoców:

- w temperaturze pokojowej trzymaj: pomidory, ogórki, owoce cytrusowe; ziemniaki przechowuj zawsze w ciemnym i suchym miejscu,
- włoszczyznę, owoce jagodowe, śliwki, winogrona, a nawet sałatę przechowuj w lodówce,
- owoce typu jabłka i gruszki możesz przechowywać w dowolnym miejscu przeznaczonym na artykuły spożywcze.

Dodatkowo warto wiedzieć, że niektóre warzywa, głównie zielone, szybciej dojrzeją, gdy położysz je obok bananów, jabłek, gruszek, papryki i pomidorów. Uwaga, warzywa mogą dojrzeć szybciej, niż Ci się wydaje.

Przechowuj żywność w odpowiedni sposób Przechowuj żywność
w odpowiedni sposób

Nie marnuję, bo dobrze przechowuję

Już po raz kolejny we współpracy z Bankami Żywności realizujemy kampanię Dobra torba. Tym razem skupiamy się na edukacji związanej z właściwym przechowywaniem żywności tak, aby zapobiec jej szybkiemu zepsuciu i marnowaniu.

Nasze Dobre torby wykonane są z papieru.
Ze sprzedaży każdej sztuki 20 groszy przekazujemy Bankom Żywności, które dostarczają żywność osobom potrzebującym.

Sprawdź, dlaczego tak ważne jest, by nie wyrzucać żywności i nie przyczyniać się tym samym do jej marnowania.

Dowiedz się więcej
dobra torba

Jeśli zdecydujesz się na większe zakupy, idealnym rozwiązaniem jest mrożenie tego, czego będziesz potrzebować dopiero za kilka dni. Dotyczy to zarówno mięsa, warzyw i owoców, ale też pokrojonego już w kromki świeżego pieczywa. Wbrew powszechnej opinii mrożone warzywa i owoce zachowują swoje wartości odżywcze.

Nadmiar jedzenia zamrażaj na później lub podziel się z innymi Nadmiar jedzenia
zamrażaj na później
lub podziel się z innymi

Wszelkie produkty zbliżające się do terminu przydatności oraz przejrzałe warzywa i owoce, możesz wykorzystać do zup, sosów, kompotów czy dań wymagających obróbki termicznej. Nie dość, że nie zmarnujesz jedzenia, to często bardzo dojrzałe warzywa i owoce dodadzą potrawom wyrazistego smaku. To sposoby znane jeszcze naszym babciom i dziadkom, więc warto z tej wiedzy korzystać.

Mocno dojrzałe warzywa i owoce zużywaj do zup lub zapiekanek Mocno dojrzałe warzywa
i owoce zużywaj do zup
lub zapiekanek

Jeśli na opakowaniu zamieszczono „najlepiej spożyć przed”, „najlepiej spożyć przed końcem” jest to data minimalnej trwałości, co oznacza, że jeśli produkt był odpowiednio przechowywany i nie wykazuje oznak zepsucia, możesz go spożyć bez obaw, nawet po wskazanej na opakowaniu dacie. Takie oznaczenia możesz znaleźć na produktach trwałych, takich jak np. kasze, makarony, herbaty, konserwy, oleje czy czekolady. Natomiast określenie: „należy spożyć do” oznacza termin przydatności do spożycia, po upływie którego, nie powinniśmy tego produktu spożywać. Najczęściej dotyczy to świeżych ryb i mięsa, ale też: wędlin, jajek, serów czy jogurtów.

Poznajmy, co oznaczają terminy na opakowaniach Poznajmy, co oznaczają
terminy na opakowaniach

razem przeciw marnowaniu
Razem możemy więcej

Razem możemy więcej

Biedronka współpracuje z ponad 140 organizacjami pożytku publicznego. W 2021 roku przekazaliśmy ponad 14,7 tysiący ton żywności o łącznej wartości ponad 156 milionów złotych.

Zapraszamy wszystkie organizacje pożytku publicznego do współpracy.
Wspólnie przeciwdziałajmy marnowaniu żywności

Zgłoś się i wypełnij formularz:

https://www.biedronka.pl/pl/kontakt-opp
razem przeciw marnowaniu