Nigdy nie zakładaj, że całe mieszkanie posprzątasz w jeden dzień lub przeznaczysz na to cały weekend. Podziel sprzątanie na konkretne etapy i rozłóż je na kilka dni. Dzięki temu unikniesz zmęczenia.
Wiosennie porządki zawsze zaczynaj od pomieszczeń, które są najmniejsze, bo dzięki temu szybko zobaczysz efekt swojej pracy, co doda energii na dalszą realizację porządkowych planów. Możesz również zacząć od pomieszczeń, które są najczystsze, jak sypialnia. Przy wiosennych porządkach zwróć uwagę na wszystkie miejsca, do których w codziennym sprzątaniu trudniej jest się dostać.

Czy wiesz, że

  • W przypadku mycia okien bardzo ważna jest kolejność wykonywanych zadań. Najpierw umyj ramy okien oraz parapety, a dopiero później przejdź do mycia szyb. W tym przypadku polecałabym ręcznik papierowy lub ściereczki z mikofibry. Dzięki temu unikniesz smug na szybach. Pamiętaj, żeby każdą z porządkowych czynności wykonywać w rękawiczkach, bo ochronią twoje dłonie. Porządki w przypadku okien to również pranie zasłon oraz firan, na których gromadzi się kurz. Nie zapomnij o tym!
  • Kuchnia to miejsce w domu, w którym szczególną uwagę powinnaś zwracać na porządek, ponieważ przygotowujesz tu codziennie posiłki. Przestrzeń kuchni jest bardziej wymagająca, niż inne pomieszczenia dlatego powinna być sprzątana częściej, niż inne pomieszczenia. Dobrym pomysłem jest rozłożyć na górnych szafkach ręczniki papierowe, bo dzięki nim zatrzymasz proces osiadania się tłuszczu i wystarczy tylko zdjąć papierową powierzchnię i wyrzucić ją do koszan ma śmieci.
  • Łazienka jest miejscem, które powinniśmy sprzątać nie tylko w trakcie wiosennych porządków, ale… codziennie. Pamiętaj, żeby umywalkę, wannę czy prysznic sprzątać codziennie. Nie zapomnij o tym, że po umyciu kafelków na podłodze i ścianach zawsze warto je wysuszyć, dzięki temu unikniesz smug.
  • Jeżeli chcemy sprawić, żeby prasowanie było łatwiejsze, pamiętaj o tym, żeby każde pranie rozwieszać bardzo dokładnie. Ważne jest, żeby przed każdym powieszeniem prania na suszarce delikatnie strzepnąć każdą z części garderoby, a tym samym, żeby rozprostować ją. To bardzo ułatwia prasowanie. Pamiętaj również o tym, żeby na swojej desce mieć specjalny pokrowiec. Łatwiej dzięki niemu prasować i sprawia, że ubrania nie ześlizgują nam się  z deski.
  • Pamiętaj, żeby uważnie czytać metki ubrań, które pierzesz. Każdą z części garderoby należy prać w innej temperaturze. Sortuj zawsze rzeczy, które masz zamiar wyprać. Jest wiele doskonałych środków do prania w sklepach: proszki, żele oraz saszetki. Wybór należy do ciebie. I nie zapomnij o płynie do płukania. Nie dość, że ułatwia on później prasowanie, to jeszcze nadaje twoim ubraniom przyjemny zapach.
  • Porządek to nie tylko czyste podłogi, okna czy półki, ale również zapach, który unosi się w pomieszczeniu. Nie wymaga to od nas dużego nakładu pracy, a daje znakomity efekt. Jest kilka sposobów na to, żeby go osiągnąć. Są aerozole z  szeroka gamą zapachów, które możemy rozpylać co kilka godzin w pomieszczeniu. Dla osób, które nie chcą pamiętać o rozpylaniu zapachu proponuję zapachy elektryczne, które włącza się do gniazdka elektrycznego. Moim zdecydowanym faworytem są eleganckie słoiczki z ratanowym pałeczkami. Poza pięknym zapachem są wspaniałym elementem dekoracyjnym każdego pomieszczenia.
  • Wiosenne porządki w dużym stopniu dotyczą naszej garderoby. Chowamy ubrania zimowe, żeby zrobić miejsce na lekkie sukienki czy zwiewne koszule. Pamiętajmy, że najlepszym sposobem na ułatwienie sobie prasowania naszej garderoby jest wieszać każdą z rzeczy osobno na wieszakach. Oczywiście czasami nasza garderoba jest zbyt mała, żeby umieścić w niej długi drążek do wieszania ubrań. W takim przypadku na półkach regałów ułóż dokładnie złożone ubrania, najlepiej wg kolorów. Pamiętaj, że na półkach możesz umieścić słoiczek zapachowy z ratanowym pałeczkami, dzięki niemu nasza garderoba pachnie świeżo przez długi czas. Moim ulubionym gadżetem jest usuwasz supełków do ubrań - pozornie zniszczone ubrania nabierają nowego życia w kilka chwil!