"Mrożek. Striptiz neurotyka" - M.I. Niemczyńska - Produkt - Biedronka.pl
Zmień lokalizację

Wybierz swoje miasto

Podaj swoją lokalizację, aby zobaczyć aktualną ofertę

zamknij

Twoja obecna lokalizacja:

Twoje poprzednie lokalizacje

"Mrożek. Striptiz neurotyka" - M.I. Niemczyńska Dodaj do listy zakupów Produkt aktualnie niedostępny w ofercie

"Mrożek. Striptiz neurotyka" - M.I. Niemczyńska

Mrożek jest jak Chudy, bohater jego minipowieści „Ucieczka na południe”: „Widuje się go zawsze po przeciwnej stronie ulicy, po drugiej stronie rzeki, za zakrętem, obok, nigdy tuż”. Jak się do niego zbliżyć? Chociażby przez ludzi, którzy odcisnęli na nim piętno swojej osobowości, uczuć, inteligencji. A także przez miejsca, które zatrzymały go na chwilę w jego życiu wiecznego emigranta.

„Striptiz neurotyka” Małgorzaty I. Niemczyckiej, pierwsza wydana po śmierci Sławomira Mrożka poświęcona mu książka biograficzna, to błyskotliwie napisany i świetnie udokumentowany atlas konstelacji, w której autor „Policji”, „Krawca” czy „Rzeźni” zajmuje miejsce centralne, a wokół niego krąży mnóstwo innych planet, księżyców i gwiazd. Są wśród nich m.in.: Witold Gombrowicz, Stanisław Lem, Jan Błoński, Adam Włodek; są kobiety – malarka Maria Obremba i Meksykanka Susana Osorio Rosas, jest też Beata Mikołajko, terapeutka, która pomagała Mrozkowi wyjść z afrazji. Autorka opisuje również mniej znane epizody z biografii Mrożka, mi.in. jego przygody z kinem, a także zawartość IPN-owskiej teczki pisarza.

„Striptiz neurotyka” kończy wywiad z bohaterem książki, jeden z ostatnich, jakiego udzielił. To mocny zapis odchodzenia pisarza, który – jak się zdaje – zdążył rozstrzygnąć spór o samego siebie wiedziony przez Sławomira Mrożka z Mrożkiem Sławomirem.