Raport zrównoważonego rozwoju sieci Biedronka za 2022 rok “W trosce o naszych sąsiadów”

RAPORTY BIEDRONKI

Raport zrównoważonego rozwoju sieci Biedronka za 2022 rok “W trosce o naszych sąsiadów”

“W trosce o naszych sąsiadów” to tytuł najnowszej publikacji podsumowującej działania z obszaru zrównoważonego rozwoju sieci Biedronka. Rok 2022 pokazał, jak ważna jest solidarność międzyludzka i pomoc niesiona sąsiadom – tym bliższym i dalszym. W  minionym roku Biedronka stała się największym pracodawcą w Polsce, zwiększając zatrudnienie powyżej 80 000 osób, a sklepy sieci odwiedzało każdego dnia ok. 5 milionów klientów. Przy tej skali działalności niemal każdy jest sąsiadem Biedronki. Najnowszym raportem sieć handlowa pokazuje, że zrównoważony rozwój niejedno ma oblicze.

W raporcie zrównoważonego rozwoju za rok 2022 podsumowujemy postępy w realizacji naszej strategii zrównoważonego rozwoju, szczególny nacisk kładąc na troskę o “naszych sąsiadów”. POBIERZ RAPORT ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU za rok 2022.
Raport zrównoważonego rozwoju za 2022 rok do pobrania

Raport zrównoważonego rozwoju za 2022 rok do pobrania

Poniżej znajdują się również nasze raporty zrównoważonego rozwoju za poprzednie lata:
W raporcie zrównoważonego rozwoju za rok 2021 „Biedronka dla dobra wspólnego” piszemy o naszym pozytywnym wpływie wywieranym na interesariuszy wewnętrznych i zewnętrznych - POBIERZ RAPORT CSR za rok 2021.
Raport zrównoważonego rozwoju za 2021 rok do pobrania

Raport zrównoważonego rozwoju za 2021 rok do pobrania

W raporcie zrównoważonego rozwoju za rok 2020 „Na pierwszej linii frontu” piszemy o naszej odpowiedzialności w dobie pandemii Covid-19 - POBIERZ RAPORT CSR za rok 2020
Raport zrównoważonego rozwoju za 2020 rok do pobrania

Raport zrównoważonego rozwoju za 2020 rok do pobrania

W 25-lecie działalności opublikowaliśmy nasz pierwszy raport zrównoważonego rozwoju sieci Biedronka – POBIERZ RAPORT CSR za lata 2018-2019
Raport zrównoważonego rozwoju za lata 2018-2019 do pobrania

Raport zrównoważonego rozwoju za lata 2018-2019 do pobrania

Zrównoważony rozwój, zarówno całej Grupy Jerónimo Martins, jak i sieci Biedronka, opiera się na pięciu filarach – promocji zdrowych nawyków żywieniowych, trosce o środowisko, zrównoważonym łańcuchu dostaw, wsparciu lokalnych społeczności oraz odpowiedzialności wobec pracowników. W ramach każdego z tych filarów mamy wyznaczone jasne priorytety. Zależy nam, aby nasze działania były mierzalne – co trzy lata stawiamy sobie konkretne cele strategiczne. O postępie w realizacji celów piszemy w naszym raporcie zrównoważonego rozwoju, na stronie korporacyjnej www.jeronimomartins.com/en/responsibility oraz w raportach rocznych Grupy Jerónimo Martins.

Raport „Zwyczaje żywieniowe w Polsce. Co się zmieniło przez ostatnie 25 lat?”. Zrealizowany na zlecenie sieci Biedronka przez niezależny ośrodek badawczy Ipsos

Raport z badania to obszerne źródło informacji, pozwalające zrozumieć m.in. dlaczego Polacy w swoich zwyczajach żywieniowych są rozdarci, co najbardziej zmieniło się w naszym sposobie żywienia, a co pozostaje niezmienne, jak zmieniło się nasze podejście do robienia zakupów i gotowania, a także jak Biedronka zmieniła zwyczaje zakupowe Polaków i za co cenią ją konsumenci oraz w jakich kategoriach produktów polskość ma największe znaczenie.

Można powiedzieć, że rację mają i ci, którzy mówią, że nasze zwyczaje żywieniowe na przestrzeni 25 lat się zmieniły, jak i Ci, którzy uważają, że pozostały niezmienne. Chociaż wciąż lubimy dania kuchni tradycyjnej, to przygotowujemy je w nowy, lżejszy sposób, jesteśmy bardziej otwarci na eksperymentowanie w kuchni, a nasze obiady są coraz bardziej różnorodne, ale pewne rzeczy pozostają niezmienne – na śniadania i kolacje wciąż najchętniej wybieramy kanapki, a w weekendy sięgamy po tradycyjne smaki, których niekwestionowanym królem jest rosół.

POBIERZ RAPORT W WERSJI CYFROWEJ

Z jednej strony nasza świadomość żywieniowa bardzo wzrosła, czytamy etykiety, staramy się rezygnować z cukru i tłuszczu, chętniej sięgamy po produkty light, z drugiej strony jemy coraz więcej, a pomiędzy posiłkami coraz częściej sięgamy po przekąski. Jedzenie stanowi dla nas dużą przyjemność, z której ciężko zrezygnować.
Zmieniło się nasze podejście do robienia zakupów. W latach 90-tych zakupy robiliśmy głównie na bazarkach i w hipermarketach, dziś najchętniej kupujemy w dyskontach, które łączą zalety sklepu lokalnego i hipermarketu (szeroki wybór produktów, duża oferta świeżych owoców i warzyw, bliskość). Rzadziej gotujemy, chętniej korzystamy z półproduktów (które są naszym zdaniem coraz lepszej jakości), częściej jadamy na mieście i zamawiamy jedzenie do domu (tu od lat niezmiennie króluje pizza, na drugim miejscu kebab). Kupując produkty zwracamy uwagę na ich miejsce pochodzenia. Polskie pochodzenie produktów świeżych ma dla nas duże znaczenie.

POBIERZ RAPORT W WERSJI CYFROWEJ 

Jak wynika z badania na nasze zwyczaje zakupowe ma duży wpływ także Biedronka. Dzięki szerokiej ofercie produktów świeżych, wysokie jakości produktów marek własnych, lokowaniu owoców i warzyw blisko wejścia oraz szerokiej ofercie zdrowych produktów i produktów zaspokajających specjalne potrzeby żywieniowe, ale także dzięki wprowadzaniu produktów regionalnych. Klienci doceniają zmiany, które zaszły w sieci na przestrzeni ostatnich 25 lat.
Raport: Zwyczaje żywieniowe w Polsce. Co się zmieniło przez ostatnie 25 lat?

Raport: Zwyczaje żywieniowe w Polsce. Co się zmieniło przez ostatnie 25 lat?

Czytaj więcej